Sitruunapulla

Sitruunapulla

Mehevä unikonsiemenpulla, jonka täytteessä maistuu raikas sitruuna. Helppo täyte valmistuu nopeasti sitruunakreemijauheesta.

Mehevä sitruunapulla leivottu kaupallisessa yhteistyössä Dr.Oetkerin kanssa.

Pulla ja sitruunaleivonnaiset, siinä ehkä kaksi suosikkiani, ainakin kevääseen. Tällä kertaa päätin yhdistää nämä ihanaksi vuokapullaksi. Vuokapullassa parasta on sen mehevyys, pulla on aivan yhtä ihanaa seuraavanakin päivänä.

Tämän pullan mehevyyden ja raikkauden salaisuus on herkullisessa sitruunakreemitäytteessä. Kreemi on tehty Dr.Oetkerin uudesta, paistonkestävästä sitruunakreemijauheesta, joka on loistava täyte niin paistettaviin leivonnaisiin kuin kakkujen ja keksien täytteeksi. Raikas kreemi sopii käytettäväksi sellaisenaan tai se on loistava pari marengin ja kermavaahdon kanssa. Kreemistä on helppo tehdä myös maidoton vaihtoehto sekoittamalla jauhe kasvimaitoon.

Sitruunalle suosikki makuparini on ehdottomasti unikonsiemenet. Ne antavat pullaan niin makua, rakenetta kuin hauskan ulkonäön. Jos et halua pullaan siemeniä, niin voit toki jättää ne vain pois ja nautiskella pelkästä sitruunapullasta. Ja niille, ketkä ovat kuumeisesti etsineet unikonsiemeniä kaupan pähkinä- ja siemenhyllystä; unikonsiemenet löytyvät yleisimmin mausteosastolta, lasisessa maustepurkissa.

Ja jos jäit kaipaamaan lisää sitruunaa ja unikkoa, kannattaa kurkata myös nämä ihanat reseptit

Mustikka-sitruunapiirakka

Sitruuna-unikonsiemenkakku

Sitruunaruudut vadelmakermalla

sitruunainen vuokapulla
Sitruuna-unikonsiemenpulla

Sitruunapulla

9 annosta / yli 60 min / helppo

Ainesosat

Pohja

  • 2,5 dl maitoa tai kauramaitoa
  • 1 pss kuivahiivaa
  • 1 dl sokeria
  • 2 rkl unikonsiemeniä
  • 2 tl kardemummaa
  • 5,5–6 dl vehnäjauhoja
  • 0,25 tl suolaa
  • 100 g voita tai margariinia

Täyte

  • 1 pss Dr.Oetker sitruunakreemijauhetta
  • 4 dl maitoa tai kauramaitoa
  • 1 kananmuna voiteluun

Kuorrute

  • 200 g maustamatonta tuorejuustoa
  • 0,5 sitruunan mehu
  • 1 dl tomusokeri
  • Dr.Oetker Lemon&Orange koristerakeita

Ohjeet

Pohja

Lämmitä maito 40 °C:seen. Sekoita joukkoon kuivahiiva, sokeri, unikonsiemenet ja kardemumma. Lisää jauhot vähitellen samalla vaivaten. Jatka vaivaamista noin 10 minuuttia, jotta taikinaan muodostuu hyvä sitko. Lisää suola ja huoneenlämpöinen rasva ja vaivaa tasaiseksi. Peitä liinalla ja anna taikinan kohota lämpimässä paikassa noin 30 minuuttia.

Täyte

Mittaa täytettä varten kylmä maito ja sitruunakreemijauhe kulhoon. Sekoita käsivatkaimella minuutin ajan. Ja laita kreemi 20 minuutiksi jääkaappiin. Sekoita kreemi uudelleen tasaiseksi.

Kauli kohonnut taikina suorakaiteen muotoiseksi levyksi. Levitä päälle sitruunakreemi. Pyöritä levy rullalle ja leikkaa yhdeksään palaan. Aseta palat leivinpaperilla vuorattuun vuokaan (noin 25 x 25 cm). Kohota liinan alla noin 45 minuuttia.

Kuumenna uuni 200 °C:seen. Voitele pullat kevyesti kananmunalla ja paista uunin alatasolla noin 30 minuuttia tai kunnes keskimmäinenkin pulla on kohonnut ja saanut väriä. Anna jäähtyä hetki ennen kuorruttamista.

Kuorrute

Sekoita kuorrutteen ainekset yhteen ja levitä kuorrute pullille. Viimeistele Lemon&Orange koristerakeilla.

sitruunavuokapulla
sitruunapulla

Yhteistyössä

droetker logo

Kategoriat

Pullat & tortut Yhteistyö

Avainsanat

pulla sitruuna

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Appelsiini-mallasmunkit Appelsiini-mallasmunkit

    Appelsiini-mallasmunkit

    Appelsiini raikastaa herkullisesti sekä siman, että munkit. Lisämakua munkit saavat myös maltaista.

  • Korvapuustipäivä 4.10 Korvapuustipäivä 4.10

    Korvapuustipäivä 4.10

    Huomenna 4.10 vietetään kansallista korvapuustipäivää. Jos pullan leipominen ei innosta, voit juhlistaa päivää muilla korvapuustileivonnaisilla.

  • Spinny-pullat Spinny-pullat

    Spinny-pullat

    Nämä amerikkalais-tyyliset, ihanan mehevät ja tuorejuustolla kuorrutetut pullat katosivat meillä alta aikayksikön. Innoitus näihin löytyi Arnoldsin Spinny-pullista, jotka on kyseisen kahvilan valikoiman ehdotonta aatelia. Nämä ovat esikuvaansa pienempiä ja sisältävät kanelitäytteen lisäksi myös rusinoita, mutta kokoa voi halutessaan toki kasvattaa ja rusinat jättää pois. Nämä olivat meidän makuun kuitenkin juuri sopivia. Tuo sitruunainen tuorejuustokuorrute toi…