Vihreä kuula -croissantit

Vihreä kuula -croissantit

Joskus on ihana oikoa mutkia ja tuunata valmista. Nämä valmiit croissantit saivat täytteekseen vihreitä kuulia.

Vihreä kuula -croissantit

8 annosta / alle 30 min / erittäin helppo

Ainesosat

  • 4 jättivoicroissanttia
  • vihreä kuula -marmeladia
  • 200 g mascarpone-tuorejuustoa
  • 2 dl vispikermaa
  • 1 tl vaniljatahnaa (tai 2 tl vaniljasokeria)
  • (ripaus tomusokeria)
  • 6 vihreää kuulaa
  • 50 g valkosuklaata
  • kultaisia sokerihelmiä

Ohjeet

Halkaise croissantit ja levitä alaosille kerros Vihreä kuula -marmeladia. Vatkaa mascarpone, kerma ja vaniljatahna yhdessä kuohkeaksi, paksuksi vaahdoksi. Mausta tarvittaessa vielä tomusokerilla, älä kuitenkaan tee moussesta liian makeaa, koska marmeladi tuo croissantiin reilusti makeutta. Pursota täyte marmeladin päälle. Paloittele vihreät kuulat ja ripottele ne täytteen päälle.

Nosta kansi päälle ja koristele sulatetulla valkosuklaalla ja kultaisilla sokerihelmillä. Valkosuklaan sulatus on helpointa, kun laitat rouhitun suklaan pursotin pussiin ja asetat pussin hetkeksi kuumaan vesilasiin. Puristele suklaa tasaiseksi ja leikkaa pussin kärki auki ja pursota croissanteille.

Vihreä kuula -croissantit
Vihreä kuula -croissantit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Nutella-pullat Nutella-pullat

    Nutella-pullat

    Hasselpähkinä-suklaalevitteellä täytetyt pullat ovat herkullisen täyteläinen tarjottava. Ihana suklaalevite pitää pullan mehevänä ja nämä maistuvat taivaalliselta, vaikka eivät aivan uunituoreita olisikaan.

  • Piparipullat Piparipullat

    Piparipullat

    Pehmeää pulla ja mausteista piparkakkutaikinaa. Nämä pullat ovat loistava joulutuliainen tai glögihetken herkku.

  • Klementiini-piparkakku Klementiini-piparkakku

    Klementiini-piparkakku

    Ihanan samettinen juustokakku saa makua piparkakusta ja sitrushedelmistä. Raikas kiille viimeistelee kakun upeasti.